آخرین بروزرسانی شنبه 29 دى 1397
انعکاس نشست خبری مدیرعامل شرکت عمران در خبرگزاری "ایرنا"

دولت نسبت به مسکن مهر فولادشهر بی تفاوت نیست


به گزارش خبرنگار ایرنا، حمیدرضا شیروانی شامگاه سه شنبه در نشست خبری با اشاره به سابقه شکل گیری فولاد شهر گفت: بر اساس سرشماری جمعیت سال 95 جمعیت فولادشهر 80 هزار نفر بوده وامسال جمعیت این شهر به 105 تا 110 هزار نفر هم رسیده است که احتمال افزایش آن نیز وجود دارد.
وی با بیان اینکه فولاد شهر از نظر شهرسازی فراز و نشیب های زیادی داشته گفت:ابتدا قرار بوده که 63 هزار واحد در این شهر ساخته شود اما در نهایت ساخت 31 هزارواحد به تصویب رسید که در قالب برزن های ایثار و فرهنگ ساخته شده اند قسمتی نیز در برزن c ساکن هستند.
وی با اشاره به بالا بودن اجاره بهای مسکن گفت: مالکان 30 هزار واحد مسکن مهر ترجیح می‌دهند به‌جای اجاره خانه در منزل خود اسکان گزینند هرچند زیرساخت های آن به طور کامل تکمیل نشده باشد.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید فولادشهر یکی از مهمترین پیگیری ها ی صورت گرفته خود را از بدو ورود به شرکت عمران رفع اختلاف ها در خصوص مشکلات و معضلات بهای تمام‌شده واحدهای مسکونی عنوان کرد و گفت: با توجه به افزایش قیمت در طول زمان ساخت واختلاف‌ نظر مردم و پیمانکاران از سال گذشته بهای تمام‌شده بیش از هشت هزار واحد مسکونی و تجاری حل‌وفصل و در قالب توافق طرفین موضوع فیصله پیدا کرد.
وی با اشاره به موضوع خدمات در مسکن مهر گفت: با توجه به رکود اقتصادی و اینکه ما شرکت درآمد هزینه ای هستیم یعنی هیچ ردیف و بودجه دولتی به ما تعلق نمی‌گیرد تنها راه کسب درآمد ما فروش و واگذاری زمین‌ها و ساختمان در قالب انجام پروژه های مشارکتی و یا فروش زمین است هرچند از ابتدای سال جاری برغم چند نوبت آگهی فراخوان تعداد دو نفر با مبلغ 400 میلیون تومان در مناقصه حضور داشتند.
وی در خصوص خدمات زیربنایی و روبنایی صورت گرفته در سال گذشته نیز اظهار کرد: فعال شدن پیمانکاران، انتقال پساب مسکن مهر به طول 1500 متر در عمق 12 متری زمین با قطر لوله یک و نیم متر که از زیر جاده نجف آباد عبور می کرداز جمله اقدامات مهم این شرکت است و در صورتی که این کار انجام نمی شد پس زدگی فاضلاب در فولاد شهر را شاهد بودیم وی افزود: خط انتقال پساب فاضلاب مسکن مهر و تأسیسات زیر بنایی با هزینه 3 میلیارد و 500 میلیون تومان انجام‌شده است.
شیروانی اظهار داشت: فولادشهر شهری با ساختار نوین شهرسازی و خدماتی است به نحوی که در سطح شهر هیچ کابل و تیر برق هوایی پنج رشته‌ای مشاهده نمی‌شود چراکه به‌ صورت مهندسی‌شده تمام سیستم برق‌ کشی به صورت زیر زمینی است.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید فولادشهر افزود: بر اساس قانون ایجاد شهرهای جدید دستگاه های اجرایی باید متناسب با پیشرفت شهر نسبت به پیش‌بینی امکانات و خدمات زیربنایی و روبنایی شهر اقدام کنند اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد به عنوان مثال آموزش و پرورش باید با پیش بینی ورود جمعیت دانش آموز نسبت به ساخت و ساز متناسب اقدام کند که نکرده است به طوری که از سال گذشته تاکنون در فولادشهر چهارهزار نفر به جمعیت دانش ‌آموزی اضافه‌شده که در نوع خود بی سابقه است و حتی در شهرهای بزرگ نیز به یکباره 20 درصد به جمعیت موجود اضافه نشده اند که علت اصلی آن فراهم کردن زیرساخت‌های مسکن مهر و پروژه های انبوه‌سازی در فولادشهر است.
شیروانی تصریح کرد: در سال گذشته 6 باب مدرسه به مناقصه گذاشته شد که اولین مدرسه بعد از 10 ماه در محلات ایثار به بهره برداری رسید همچنین 2 باب مدرسه و مسجد امام جواد(ع) نیز در دهه فجر افتتاح می‌شود. از سوی دیگر سال گذشته 28 میلیارد تومان قرارداد اجرایی با پیمانکار بسته شدو امسال مازاد بر آن قراردادها بیش از 16و نیم میلیارد تومان صرف قرارداد با پیمانکاران ، 10میلیارد تومان آگهی مناقصه موجود داریم و 44 میلیارد تومان در حال تکمیل اسناد مناقصه تا پایان سال جاری هستیم. همچنین پنج میلیارد تومان نیز به‌منظور مطالعات اصلاحی و تکمیل پروژه خط مترو هزینه شده است.
شیروانی در خصوص عملکرد شرکت عمران در بحث آب عنوان کرد: خط انتقال آب در دو پیمان 800 متر و سه هزار و 200 متر همراه با ساخت پمپخانه مربوطه به صورت جدی در حال پیگیری است.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید فولادشهر ادامه داد: به‌منظور ایجاد فضاسازی مناسب شهری حدود 8 میلیارد تومان صرف محوطه‌سازی شهری شده است که سال گذشته بیش از سه میلیارد صرف آسفالت و هفت ونیم میلیارد محوطه سازی در دستور کار مردم به ویژه مسکن مهر قرار دارد.
وی با بیان اینکه شهر از نظر ما فقط مسکن مهر نیست گفت: در برزن B محله ب 9طرح در حال تصویب و آماده سازی است در مرکز برزن سی نیز محوطه سازی و تکمیل خدمات در دستور کار است همچنین حلقه مفقوده بین برزن سی و مسکن مهر به نام برزن دی بود که اسناد مناقصه عملیات آماده سازی آن با حدود هشت میلیارد تومان برآورد اعتبارشروع و حالت بیابانی بین این دو فیصله پیدا می کند.
وی با اشاره به شعار سال 96 عنوان کرد: اگر 85 میلیارد تومان بودجه شرکت عمران را بتوانیم محقق کنیم و پروژه ها را اجرا کنیم بهترین خدمت را به مقام معظم رهبری و مردم کرده‌ایم. چرا که هدف ما تسهیل فعالیت عمرانی و است که باعث اشتغال زایی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید فولادشهر با اشاره به اینکه فعالیت‌های عمرانی پروسهٔ طولانی داردافزود: این روند شامل تامین اعتبار تکمیل مدارک آگهی مناقصه و فراخوان است که سختی های را در کار ایجاد می کند اما با رویه ای که در شرکت عمران تعریف شده کارها بر وفق مراد است.
وی از ساخت کلانتری دیگری با اعتبارات شرکت عمران خبر داد و همچنین مرکز جامع سلامت با هزارو 800 متر زیربنا و سه نیم میلیارد تومان عملیات نازک کاری آن به مناقصه گذاشته شده که دارای اورژانس در مسکن مهر خواهد بود.
شیروانی در خصوص فضای سبز و محوطه سازی در اطراف واحدهای مسکونی گفت: برای حل این معضل، از منابع خود هزینه می کنیم اما این هزینه جزو مطالبات شرکت عمران قرار خواهد گرفت. همچنین آبیاری فضای سبز از طریق شیوه های نوین آبیاری تحت فشار و پساب صورت خواهد گرفت.
وی همچنین از تسهیلات ویژه این شرکت برای فروش عرصه بدون سود خبر داد و گفت: این زمین ها اجاره 99 ساله است که افراد مالک عرصه نیستند و این ساختمان با داشتن استهلاک از ارزشش کم خواهد شد که در نتیجه مالکان در پی واگذاری آن می روند که ممکن است با یک بحران اجتماعی مواجه شویم؛ بنابراین با مجوز اخذ شده افراد با استفاده از تخفیف 60 درصدی نسبت به زمین مجاور و شرایط ویژه می توانند دریافت کنند.
وی در خصوص خط مترو اصفهان، فولادشهر عنوان کرد: 23 کیلومتر از این مسیر باقیمانده که بیشتر از اراضی کشاورزی فلاورجان و درچه عبور می کند درمسیر قبلی از ابتدا تا کنون حدود دوهزار و 500 متر طول تا کنون آزاد سازی شده است چون منابعی برای آزادسازی و تملک نداشتیم همچنین پیشنهاد جایگزین مطرح شد که به جای عبور از اراضی مشاعی کشاورزی با هزینه‌ای بیشتر از مسیر کندرو اتوبان ذوب‌آهن و اصفهان استفاده شود که آزاد سازی آن بهتر صورت گیرد.
وی افزود : برای این کار در حال تهیه اسناد مناقصه شش‌میلیارد تومانی حدفاصل بیمارستان فولادشهر تا کانال آب هستیم همچنین حدود 200میلیون تومان نیز برای تهیه طرح مطالعات دو مسیر و اینکه تصمیم گیری نهایی صورت بگیرد نیز در حال انجام است اما در هرصورت مترو تا پنج سال آینده قابل بهره برداری نیست.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگاران مبنی بر الحاق زمین های فولاد شهر به نجف آباد تاکید کرد: این مساله هنوز منتج به نتیجه نهایی نشده اما در گذشته 8 هزار و 100 هکتار اراضی فولادشهر طبق طرح جامع تعریف شده بود که تا میدان شهر نجف آباد جلو می رفت ولی به این معنی نیست که مسکن مهر در آخر شهر گذاشته شده اما در بازنگری طرح جامع به دلایل مختلف آن عدد به 3 هزار و 100 هکتار کاهش پیدا کرد که مسکن مهر در حال حاضر مرز ما و شهرستان نجف آباد است و تعمد خاصی در کار نبوده است.
فولادشهر از توابع شهرستان لنجان با دارا بودن بیش از 88 هزار نفر جمعیت در 25 کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد.
پ/7139 خبرنگار: محسن سلیمیان - انتشار دهنده : عمادی
   1396/10/6 15:27    تعداد بازدید :  914

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 914
1/10 (تعداد آرا 2 نفر )